Deski SUP

Deski SUP (Stand Up Paddleboard) – co to?

Stand up paddleboarding (w skrócie SUP) to wywodzące się z Hawajów odgałęzienie klasycznego surfingu. Uprawianie stand up paddleboardingu polega na poruszaniu się po wodzie na desce kształtem przypominającej deskę surfingową, napędzanej przez stojącego surfera przy pomocy wiosła z jednym piórem (pagaja). Co najważniejsze, sport ten nie wymaga żadnych specjalnych warunków na wodzie takich jak fale czy wiatr - wystarczy deska i pagaj, więc można go uprawiać praktycznie w każdym miejscu na świecie, nie tylko tam gdzie jest dostęp do morza lub oceanu. Surfowanie na desce Stand Up Paddleboard jest aktywnością bardzo łatwą do opanowania i każdy się w niej odnajdzie - kondycja czy stopień zaawansowania w innych sportach wodnych nie grają tu większej roli.


Aktywne filtry

Sztywna deska Bodyboard Aztron Eris 39"

Aztron Eris 39" - sztywna deska Bodyboard
Cena 190,00 zł

Deska SUP Aquatone Flame 11'6" 2021

Aquatone Flame 11’6”– pompowana deska SUP 2021
Cena 1 980,00 zł

Deska SUP Aquatone Wave 10'0" 2021

Aquatone Wave 10’0” – pompowana deska SUP 2021
Cena 1 330,00 zł

Deska iSUP Aquaglide Cascade 10’

Pompowana deska SUP Cascade 10’ 
Cena 3 750,00 zł

Deska SUP AQUA MARINA DRIFT 10’10″ (330cm) BT-20DRP 2020

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP DRIFT – deska dla wędkarzy 
Cena 2 580,00 zł

Mata SUP do ćwiczeń AQUA MARINA PEACE 8’2″ 2020

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP PEACE – dmuchana mata do ćwiczeń 
Cena 1 940,00 zł

Deska SUP AQUA MARINA MEGA 18'1" (550cm - 1400l) BT-20ME 2020

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP MEGA – wielka deska wieloosobowa 
Cena 4 990,00 zł

Deska SUP AQUA MARINA BLADE 10'6"

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP BLADE – deska windsurfingowa 
Cena 2 790,00 zł

Deska SUP AQUA MARINA RAPID 9'6" (289cm - 300l) BT-20RP 2020

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP RAPID – deska na rzekę 
Cena podstawowa 2 790,00 zł -20% Cena 2 232,00 zł

Sztywna deska Bodyboard Aztron Ceres 43"

Aztron Ceres 43" - sztywna deska Bodyboard
Cena 215,00 zł

ISUP Aquaglide Blackfoot Angler 11’0”

ISUP Aquaglide Blackfoot Angler 11’0” – pompowany SUP od Aquaglide
Cena 5 200,00 zł

Deska SUP Aztron Soleil 11'0" 2021

Aztron Soleil – pompowana deska SUP 2021
Cena 2 660,00 zł

Deska SUP Aquatone Flame 12'6" 2021

Aquatone Flame 12’6”– pompowana deska SUP 2021
Cena 2 090,00 zł

Deska SUP Aquatone Wave 10'6" 2021

Aquatone Wave 10’6” – pompowana deska SUP 2021
Cena 1 530,00 zł

Deska SUP Aquaglide Cascade Pro 11’

Pompowana deska SUP Cascade Pro 11’ 
Cena 3 690,99 zł

Dok SUP AQUA MARINA YOGA DOCK 9'6" 2020 (do SUP DHYANA) - dla instruktorów

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP YOGA DOCK – deska dla instruktorów Jogi 
Cena 3 050,00 zł
Aqua Marina pompowana deska SUP Airship Race BT20AS komplet z akcesoriami
  • Wyprzedaż!
  • -20%
  • -20%
Szybki podgląd

Deska SUP AQUA MARINA AIRSHIP RACE 22'0"

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP AIRSHIP RACE – wieloosobowa deska wyścigowa 
Cena podstawowa 4 950,00 zł -20% Cena 3 960,00 zł

Deska SUP AQUA MARINA WAVE 8'8" (265cm - 165l) BT-20WA 2020

AQUA MARINA Pompowana Deska SUP WAVE – deska surfingowa 
Cena 2 150,00 zł

Spinera Kneeboard ONE – nakolannik ślizgowy do motorówki

Spinera Kneeboard ONE – nakolannik ślizgowy do motorówki
Cena podstawowa 1 099,99 zł -20% Cena 879,99 zł

Deska SUP Aztron Soleil Extreme 12'0" 2021

Aztron Soleil Extreme – pompowana deska SUP 2021
Cena 2 890,00 zł

Pompowane deski SUP – rewolucja na akwenach

Rosnącą popularność, widoczną szczególnie na rzekach i jeziorach w całej Polsce, deski do pływania SUP zawdzięczają głównie swojemu odgałęzieniu w postaci nadmuchiwanej deski czyli iSUP (ang. inflatable Stand up Paddleboard). W porównaniu z deskami sztywnymi, wykonane z miękkiego ale i wytrzymałego PVC (nazywanego także PCW) deski pompowane są łatwe w transporcie i przechowywaniu. Są też bezpieczniejsze przy ewentualnych upadkach, szczególnie dla dzieci. Deski twarde natomiast będą lepiej trzymały kurs przy mocnym wietrze i stabilnie utrzymają surfera na falach. Cały podstawowy sprzęt, czyli:

  • pompka ręczna SUP lub elektryczna pompka SUP (podłączana do zapalniczki samochodowej)

  • składany pagaj – czyli wiosło z piórem i rękojeścią. Pagaj powinien mieć długość dopasowaną do wzrostu surfera, a jego ciężar i elastyczność są uzależnione od materiału z jakiego został wykonany. Zazwyczaj wiosła są jednak kompaktowe i lekkie

  • statecznik (fin) – pomagający w utrzymaniu pożądanego kursu poruszania się deski SUP

  • smycz (leash) – elastyczna linka odchodząca od zaczepu na desce, przypięta do kostki lub kolana surfera, zapobiegająca utracie deski po upadku do wody

Oczywiście najważniejsza jest sama SUP deska, mieszcząca się do plecaka na sprzęt, który z reguły jest częścią kompletu. Poza sprzętem podstawowym warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria SUP. Ciekawą opcją będzie windsurfingowy pędnik, który zwykłą deskę przekształci w WindSUPa. Składa się on z żagla z masztem i bomem i można go podpiąć do odpowiednio przystosowanej SUP board (z wmontowanym gwintem w pokładzie i dodatkowym wyjmowanym mieczykiem na środku dna). SUP windsurf stworzony z pomocą tych dodatków pozwoli na cieszenie się deską w bardziej wietrzne dni bez konieczności posiadania paru wariantów pełnowymiarowego sprzętu.

Jakie są zalety uprawiania Stand up paddleboardingu?

Pływanie na desce SUP nie jest skomplikowane ani wymagające. Do stawiania pierwszych kroków w tym sporcie wodnym nie potrzeba instruktora – wystarczy odpowiednio dobrana deska, o stabilności odpowiadającej umiejętnościom (przy doborze deski skorzystaj z naszego poradnika SUP).

Uprawianie stand up paddleboardingu to także idealny sport wodny dla osób prowadzących siedzący tryb życia, w szczególności tych pracujących za biurkiem. Wbrew pozorom nie jest to wysiłek tylko dla ramion - surfowanie na SUP board angażuje również brzuch, plecy i nogi. Naprzemianstronne ruchy pagajem i stałe – choć z czasem niezauważalne – utrzymywanie balansu w pozycji stojącej na desce, uruchamia bardzo ważne dla zdrowego kręgosłupa grupy mięśni, w tym mięśnie okołokręgosłupowe. Pływanie w pozycji stojącej na desce ma też ogromną zaletę, mianowicie diametralnie zmienia się perspektywa patrzenia w porównaniu np. z kajakiem. Wysokość z której obserwuje się otoczenie pokonując akweny na desce SUP daje sup-surferowi zupełnie inne, pełniejsze doznanie obcowania z naturą.

Sport ten jest także relatywnie niedrogi i niskobudżetowy! Promocyjne ceny solidnych pompowanych desek SUP (w zestawach z pompką i wiosłem lub osobno) znajdziecie regularnie sprawdzając ofertę na witrynie naszego sklepu internetowego, gdzie teraz jesteście. Czasami będziemy też wypuszczali w promocyjnej cenie deski używane poprzez nasze konto na portalu aukcyjnym Allegro. Jeśli szukacie niskich cen to koniecznie zapiszcie się też do naszego newslettera i korzystajcie z pojawiających się ograniczonych czasowo sekretnych promocji, które nie będą reklamowane na stronie sklepu i stąd niedostępne dla niezapisanych.

Jakie mamy dla was pomysły na spędzanie czasu na desce SUP?

Czas spędzony na desce SUP to nie tylko spływy rzekami lub okrążanie jezior w pojedynkę czy z przyjaciółmi. Powstają różne wariacje na temat standardowego SUP surfingu, takie jak foilboarding, polegający na zamontowaniu do deski długiego skrzydła z masztem, które umożliwia unoszenie się nad wodą zamiast pływania po powierzchni. Różne rodzaje desek SUP i sposoby spędzania czasu na nich będziemy przed wami odkrywać w postach na naszym blogu – zaglądajcie do nas i zapiszcie go już teraz do ulubionych stron! Będziemy pisać m.in. o deskach SUP przeznaczonych do uprawiania SUP Yogi, deskach SUP touringowych przeznaczonych do dłuższych całodniowych lub nawet parodniowych wypraw po rzekach, jak i o wieloosobowych deskach SUP przeznaczonych do pływania w parach czyli tandemowych lub większych deskach mieszczących do 7 osób, idealnych na eventy firmowe i do organizowania mini-regat. Wspominaliśmy już, że wyposażone w kamizelkę psy to świetni nawigatorzy i znajdą swoje miejsce na dziobie niektórych, większych modeli desek SUP?

Chcesz dobrze dobrać deskę SUP pod swój rozmiar, ciężar, styl i poziom zaawansowania? Przejdź stąd do poradnika SUP!