Poradnik SUP cz. 1 - dlaczego warto

Poradnik SUP cz. 1 - dlaczego warto

STAND UP PADDLE-BOARDING - DLACZEGO WARTO PŁYWAĆ NA SUPie?

Zastanawiasz się pewnie co sprawia, że tyle osób wciąga się w sport jakim jest pływanie na SUPie? Zalety "SUPsurfingu" można by wymieniać długo, zaczynając od najbardziej oczywistej - jest to atrakcyjny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu na wodzie w weekend lub na urlopie.

Poniżej wypisujemy pozostałe powody, dla których naszym zdaniem warto uprawiać ten sport:

Jest prosty do opanowania. Na początku dobrze mieć bardziej doświadczoną osobę, która pomoże Ci sprawniej wdrożyć się podczas pierwszych kroków w wiosłowaniu na desce SUP. Możesz jednak na spokojnym akwenie czy nawet basenie rozpocząć naukę samodzielnie (przy zachowaniu istotnych zasad bezpieczeństwa). Najważniejsze jest łapanie równowagi, po kilku przejściach z pozycji siedzącej do klęczącej i dalej do stojącej nabierzesz pewności siebie, oswoisz się z deską i wypracujesz utrzymywanie dobrej pozycji na desce. Gdy to już będziesz mieć opanowane, możesz powoli udoskonalać kolejne umiejętności, jedna po drugiej.

Ćwiczymy wiele partii mięśni. Podczas wiosłowania na SUPie uruchamiamy wiele zaniedbanych na co dzień części ciała. Dbamy o ogólną kondycję organizmu, a przy okazji spędzając czas na słońcu, używając oczywiście kremów z filtrem, dostarczamy organizmowi niezbędnej mu witaminy D. Nawet 20 minutowa zabawa na desce z wiosłem wzmacnia nasz organizm poprawiając koordynację, łapanie równowagi, siłę.

Jest świetny do relaksu i odpoczynku. Wiele sportów wodnych aż emanuje adrenaliną. Tymczasem SUP-surfing umożliwia spędzenie sezonu na spokojnym wiosłowaniu i podziwianiu uroków plaż i wybrzeża.

poradnik11_plywanie_na_desce_SUP_zdjecie3.jpg poradnik11_plywanie_na_desce_SUP_zdjecie2.jpg

Jest to rewelacyjna rozrywka nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci (tutaj możesz sprawdzić jakie deski SUP są dedykowane dla młodzieży). To bardzo dobry pomysł, jeśli nie chcemy wrzucać naszych pociech od razu "na głęboką wodę". Pływanie na desce SUP będzie dla nich świetnym wstępem do bardziej wymagającego surfingu czy kajakarstwa na rzece. Za to okazjonalne biwaki na łonie przyrody wzmacniają u młodzieży hart ducha!

Daje nam dobre warunki na "Detoks" technologiczny. Zgadzamy się, że w dzisiejszych czasach taki odpoczynek jest coraz ważniejszy. Porzuć swojego smartfona na długie godziny, a nie pożałujesz! Relaksuj się podziwiając uroki przyrody. W tym czasie oddychasz świeżym powietrzem, rozmawiasz z rodziną czy przyjaciółmi albo odpoczywasz łapiąc chwile tylko dla siebie. Jeśli natomiast bardzo cenisz sobie relację wideo - możesz zawsze zainstalować kamerkę sportową na desce korzystając z dedykowanego uchwytu do deski SUP bądź np. na kasku (zalecany do spływów rzecznych tzw. "whitewater sup" czy "drafting")

Ostatnie, ale być może nawet najważniejsze: jest to bardzo uniwersalny sport. Nie stawia wysokich wymagań użytkownikom, a dodatkowo SUP-surfing możemy połączyć z innymi aktywnościami, zwiększając ilość wakacyjnych wrażeń. Dlaczego pływając na SUP nie zrobić wycieczki krajoznawczej wzdłuż rzeki czy jeziora? Można zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek do biwakowania a nawet noclegu (sprawdź nasze wodoodporne torby i plecaki). Przystanek na ognisko i ciepły posiłek na łonie natury? Nie ma problemu! Do nocowania z kolei nie musisz przecież brać namiotu. Przy sprzyjających warunkach wystarczą coraz bardziej popularne hamaki, na których też możemy zabezpieczyć się przed deszczem i wiatrem rozkładając tarp (płachtę biwakową). Obie rzeczy to ok. 1-1,5kg wagi i bardzo niewielka objętość. Pływanie na desce SUP możemy też połączyć ze snorkelingiem. Dzięki odpowiednim maskom możemy rozszerzyć nawodne wycieczki o przyjemność obserwowania podwodnego życia.


Komentarze