Poradnik SUP cz. 3 - jak wybrać odpowiednią deskę

Poradnik SUP cz. 3 -  jak wybrać odpowiednią deskę

Jak wybrać deskę SUP?

Jaka deska SUP?

W sklepie Amazigo.pl znajdziecie prawie sto rodzajów desek SUP. Jesteśmy dumni z naszej szerokiej oferty, ale mamy na uwadze, że pierwsza styczność z tak wieloma rodzajami sprzętu może być trochę dezorientująca. Z tego powodu przygotowaliśmy przejrzysty poradnik, który podsunie Wam podstawowe informacje na temat desek SUP, aby dobór stał się wyłącznie formalnością.

Wypożyczalnia desek SUP

Zanim opisane niżej kryteria sprowokują Cię do rozważań na temat deski idealnej, koniecznie miej na uwadzę jeszcze jedną, obok pomocy w doborze i zakupu, ofertę dostępną na stronie. Amazigo.pl daje unikalną możliwość wypożyczenia deski z asortymentu przed zakupem. Nasza wypożyczalnia mieści się w centrum Wrocławia, a jeśli zdecydujesz się na kupno, koszt wypożyczenia zostanie odliczony od ceny nowej deski. Potencjalny scenariusz, którym podążyło już wielu naszych klientów, może wyglądać następująco:

Szukasz w ofercie deski/desek o najbardziej obiecujących względem Twoich potrzeb cechach...

...wypożyczasz deskę/deski dla siebie/znajomych/rodziny w zawsze atrakcyjnej cenowo ofercie...

..udajesz się na pobliski akwen wodny - te w okolicy Wrocławia odznaczają się wyjątkową różnorodnością i bezpieczeństwem, dodatkowo spływ po rzece gwarantuje podróż po mieście z zupełnie niestandardowej perspektywy...

... a gdy już ochłoniesz po przeżytych przygodach i zdecydujesz się na zakup deski, cena jaką zapłaciłeś przy wypożyczeniu zostanie Ci odliczona od kosztu nowego sprzętu!

Stand Up Paddle - jak zacząć?

Jakkolwiek będzie wyglądać Twoja droga do zdobycia własnej deski SUP, radzimy, aby przed wypłynięciem na (niekoniecznie głęboką) wodę rozważyć kilka podstawowych kryteriów. Sposób, w jaki planujesz użytkować deskę czy budowa Twojego ciała to przykładowe aspekty determinujące wymiary oraz typ sprzętu. Jesteś gotowy na rozwianie wszystkich Twoich wątpliwości? W takim razie zaczynamy!

 

Jak korzystać z naszego przewodnika po wyborze desek?

Chcąc ułatwić Ci nawigację na stronie, przygotowaliśmy krótki spis zawartości podręczników dla początkujących. Klikając na niebieskie częsci poszczególnych zdań, zostaniesz odesłany do odpowiednich artykułów:

1. Informacje na temat doboru odpowiednich parametrów deski w zależności od potrzeb i uwarunkowań znajdziesz w tym wpisie. Konkretne wskazówki na temat poszczególnych kryteriów sprawdź w rozdziałach konstrukcja, lokalizacja, wymiary…

2. Informacje na temat poszczególnych, uniwersalnie nazwanych typów desek odpowiadających kategoriom desek na naszej stronie internetowej znajdziesz pod artykułem Typologia desek SUP.


3. Jeśli chcesz eksperckiej opinii na temat dostępnych na tej stronie desek dla początkujących, koniecznie odwiedź Rekomendacje Amazigo.pl

Deska SUP konstrukcja

Rozwinięcie skrótu SUP wyjaśnia właściwie całą ideę, na jakiej oparte jest użytkowanie deski. Stand Up Paddle tłumaczyć można jako wiosłowanie na stojąco. Konfiguracje wykonywania tej czynności są niezliczone, ba, w niektórych modelach istnieje nawet opcja, przekornie w stosunku do nazwy, doczepienia siodełka. Deska może przypominać inne deski do bardziej ekstremalnych sportów (kitesurfing, windsurfing), ale chyba najbardziej adekwatnym porównaniem byłby w tej sytuacji kajak: zarówno kajak, jak i deska SUP oferują podobną jakość rekreacji, a z podstawową formą tych aktywności poradzi sobie każda osoba o przeciętnej sprawności fizycznej i bez wcześniejszego przygotowania. Oczywiście, gwarancją bezpieczeństwa na wodzie w każdej sytuacji jest kamizelka ratunkowa oraz umiejętność pływania.

Rodzaje konstrukcji

Deska SUP może być twarda lub pneumatyczna/pompowana.

Sztywna konstrukcja

Deski twarde produkowane są w podobny sposób co windsurfingowe lub surfingowe - posiadają styropianowy rdzeń obłożony laminatami.

Podatność na wgniecenia i problemy z transportem

Są sztywne, ale nic za darmo - trwała konstrukcja niesie ze sobą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu, trzeba bardzo uważać na kontakt z każdym twardym przedmiotem czyhającym na deskę w transporcie lub w zbiorniku wodnym - czy to kamieniem, konarem czy inną, trudną do przewidzenia niespodzianką. Takie kłopoty nie są jednak do uniknięcia. W przypadku desek dmuchanych należy zachować tą samą ostrożność w stosunku do podobnych okoliczności, z tym tylko wyjątkiem, że wtedy boimy się przebicia dmuchanej powłoki.

Dodatkowym utrudnieniem w przypadku posiadania twardej deski SUP jest transport i przechowywanie: konieczne będzie wygospodarowanie miejsca w mieszkaniu oraz duży bagażnik przy przewożeniu. Zalety sztywnych desek Nie można jednak pominąć kilku ewidentnych zalet desek twardych: w kwestii wydajności zdecydowanie przewyższają te pompowane. Jeśli jesteś poważnym SUP-surferem i szukasz lepszej zwrotności, imponującej prędkości na prostej czy poślizgu na fali, sztywna deska może być dla Ciebie idealna. Dodatkowa zaleta to stabilność względem bocznych wiatrów, odczuwalna głównie na falach. Niskie burty twardej deski sprawiają, że jest mniej podatna na znoszenie. Na naszej stronie internetowej dostępne są deski sztywne z pianki EPS pokryte śliskim poliuretanem HDPE o bardzo kompaktowym rozmiarze i w przystępnej cenie. Sprawdź ofertę tutaj!

Pompowane deski

Gdy udzielamy porad amatorom i osobom pływającym rekreacyjnie, w Amazigo polecamy nadmuchiwane deski SUP. To rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością - sprzedaż desek dmuchanych to ok. 98% całego rynku paddleboardów. Nic dziwnego, posiadają szereg zalet.

Należy tu podkreślić, że prawidłowo napompowana deska SUP jest rzeczywiście twarda. Z pompowanymi materacami do smażenia się w słońcu deska SUP nie ma nic wspólnego!

Technologia pompowanej deski

Nawet największa deska po zwinięciu mieści się do dużego plecaka, co oznacza, że do transportu nie trzeba nawet samochodu. Kluczową dla takich możliwości jest technologia drop-stitch, umożliwiająca wpompowanie naprawdę dużego ciśnienia. Dla uproszczenia, można wyobrazić sobie, że spód i wierzch deski są połączone od środka tysiącami bardzo cienkich igiełek, które po nadmuchaniu (optymalna twardość uzyskana jest przy ciśnieniu ok. 15 PSI/1 bara) prostują się i tworzą trwały stelaż dla konstrukcji. Dzięki temu deska ma płaski, sztywny pokład i określoną, stałą grubość w każdym miejscu.

Wisienką na torcie zalet dmuchańców jest większa odporność na drobne uszkodzenia. Jeśli upuścimy twardą deskę na kamienie, możemy być pewni, że czeka nas wizyta w warsztacie naprawczym. Pompowana zniesie nawet upadek z kilku metrów na beton. Gorzej przy spotkaniu z przedmiotami z ostrymi krawędziami, ale jeśli nasz SUP ulegnie kolizji, na ratunek przychodzą zestawy naprawcze: banalne w obsłudze, natychmiastowo odświeżające nasza deskę i w komplecie do każdej deski z naszego asortymentu Aqua Marina.

Dmuchana konstrukcja to ogromna wygoda!

Pod względem konstrukcji sprzętu stand up paddling jest chyba najbardziej dostępnym sportem wodnym ze wszystkich istniejących. Nie potrzeba do niego dużych przestrzeni do przechowywania, funduszy na kosztowny transport, profesjonalnego przeszkolenia lub skomplikowanych technologii umożliwiających przygotowanie sprzętu do użytku. Czytaj dalej, by przekonać się, dlaczego i w innych dziedzinach bilans wad i zalet przeważa na korzyść SUP-ów!

Lokalizacja - gdzie pływać na desce SUP?

W pierwszej kolejności zastanów się, z jakich zbiorników wodnych masz chęć i możliwości korzystać, a deskę dobierz w zależności od odpowiedzi. Typ akwenu na pewno Cię nie ograniczy, bo pływanie na deskach SUP jest dozwolone dosłownie wszędzie. Bardziej istotne jest znowu raczej to, jakie jest Twoje wcześniejsze doświadczenie: z paddleboardingiem, sportami wodnymi lub sportami, w których kluczowa jest umiejętność zachowania równowagi, np. snowboard.

Miejsca dla początkujących i poszukujących wypoczynku

Początkującym zaleca się otwarte, spokojne akweny o pustej tafli. Z własnego doświadczenia podpowiadamy, że do nauki strzałem w dziesiątkę będą kameralne jeziora lub stawy. Odpadają wtedy zmartwienia o nurt oraz fale. Jeśli utrzymywanie równowagi nie jest Twoją mocną stroną, warto zacząć wiosłowanie na kolanach, by oswoić się z ruchem. Na szczęście nawet tym najbardziej niestabilnym wystarczy chwila, by wstać, a następnie kilka godzin, by poczuć się na tyle pewnie i myśleć o bardziej wymagających wodach. Doświadczeni użytkownicy mogą bez obaw wypływać na szerokie wody mórz lub rzek.

Dla osób początkujących, które szukają pierwszego sprzętu do nabijania punktów doświadczenia oraz planują korzystanie z akwenów z wodą stojącą lub bezpiecznych rzek, dobrym pomysłem będzie zakup deski stosunkowo krótkiej, szerszej i zaokrąglonej na końcu (tzw. All-around - kliknij tutaj, aby odnieść się do artykułu o typologii). Takie sprawdzą się w każdych warunkach - są stabilne, uniwersalne i dedykowane do spokojnego, rekreacyjnego pływania.

Lokalizacje dla doświadczonych i poszukiwaczy przygód

Jeśli zaś planujesz ścigać się z rybami i nie boisz się ewentualnych upadków, koniecznie poszukaj deski do pływania wyczynowego. Te będą dużo węższe, często lekko zaostrzone na końcach. Dobrym przykładem modeli do użytku na bardziej wymagających akwenach są deski Touring i Wyczynowe. Do łapania fal na płynącej wodzie polecamy krótsze deski z tych samych kategorii.

Rozmiar deski SUP - jak wybrać odpowiedni?

Wymiary deski są zależne od wymiarów Twojego ciała. To chyba najważniejsze kryterium, które należy rozpatrzyć - im cyferki deski i Twoje bardziej dopasowane, tym bardziej zgrana będzie Wasza współpraca. Tylko nie zniechęcaj się, jeśli przeszło Ci przez głowę, że do stand-up paddlingu wymagane są konkretne warunki fizyczne! Rekreacyjne pływanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego, specjalnych umiejętności ani minimalnej lub maksymalnej wagi/wzrostu. Z powodzeniem mogą pływać dzieci, osoby starsze czy osoby, które nie prowadzą aktywnego/sportowego trybu życia.

Deski SUP dla kobiet

Deski SUP dla kobiet nie różnią się budową ani zastosowanymi technologiami od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Głównymi różnicami są wymiary, które muszą być odpowiednio dopasowane do zazwyczaj mniejszej wagi i wzrostu.

Proces wyboru? Nie taki straszny jak go malują!

Na szczęście zasady co do doboru wymiarów opierają się na kilku prostych schematach - tylko od Ciebie zależy, jak bardzo chcesz w nie wnikać. Pamiętaj zawsze, że jest wielu klientów, którzy szukając pierwszej deski, decydują się po prostu na jedną z uniwersalnych i polecanych na naszej stronie. Kliknij tutaj, by przekierować się od razu do zestawienia sprawdzonych, optymalnych desek - nasz zespół przygotował je specjalnie dla każdego, kto chce przyspieszyć i ułatwić sobie proces wyboru.

Te kilka przykładów okazują się zazwyczaj produktami w pełni odpowiadającym na potrzeby większości początkujących użytkowników, niemniej jednak zachęcamy do podjęcia próby dokładniejszego dopasowania sprzętu tak, by zapewnić sobie najwyższą jakość użytkowania na lata.

Grubość deski SUP

To parametr związany z wypornością i jeden z wielu, który wpływa na sztywność deski - im deska grubsza, tym twardsza i pewniej mknie po wodzie. Grubość paddleboardu wpływa też na podatność pokładu na zalewanie przez wodę (istotne zwłaszcza poza sezonem), który domyślnie, podczas rekreacyjnego pływania, powinien pozostać suchy.

Standardowe grubości deski SUP to 10/12/15 cm. Wszystkie grubości są oczywiście dostępne na naszej stronie internetowej. Najpowszechniejsza i najwygodniejsza, w szczególności dla osób początkujących, to najgrubsza wersja deski. Deski o grubości 12 centymetrów to sprzęt dla użytkowników o wadze poniżej ok. 70 kg, głównie dla kobiet, nastolatków i dzieci. 10-cio centymetrowe deski są skierowane do dzieci.

Generalnie preferuje się grubsze deski ze względu przede wszystkim na sztywność ale też stabilność i podatność na zalewanie pokładu przez wodę (co istotne zwłaszcza poza sezonem!). Producenci desek powoli rezygnują z grubości poniżej 15cm - taka staje się już standardem. Dotyczy to zwłaszcza cięższych SUP-surferów pod którymi zbyt cienka deska będzie się uginać - nie będzie miała po prostu wystarczającej sztywności.

Wyporność deski SUP

Od wagi użytkownika zależna jest pojemność SUP’a. To ważny parametr, bo objętość przekłada się na wyporność deski. Musi być dobrana tak, aby deska ślizgała się po powierzchni wody mimo obciążenia. W skrajnym przypadku złego doboru pojemności do wagi, użytkownik, wchodząc na deskę, może ją po prostu zanurzyć i stworzyć opór, a to utrudnia wiosłowanie. Deska poruszałaby się wtedy bardzo wolno. Czy w takim razie sprytnym sposobem na przyspieszenie deski jest dobranie zbyt dużej objętości? Niestety, tu również ryzykujemy dyskomfortem - w takiej sytuacji sprzęt nie zanurzy się optymalnie, będzie bardziej wrażliwy na fale i boczny wiatr.

Dostępne pojemności

Zależność jest całkiem oczywista: im cięższa osoba, tym większa wymagana pojemność deski (tak samo w sytuacji, gdy planujesz pływać z bagażem, sprzętem wędkarskim, pieskiem lub kimś do pary - nie zapomnij uwzględnić tego przy obliczeniach!), za to im większa objętość - tym więcej stabilności na wodzie. Dobrym wyborem na start jest ok. 200-350 litrów, mniejsze zalecane są tylko dla osób poniżej ok. 70 kg. Jak widać, widełki są całkiem szerokie. Obejmują prawie cały asortyment na Amazigo.pl, więc w praktyce trudno tu o zły wybór. Dodatkowo, w opisie każdego produktu oprócz parametru wyporności podaliśmy maksymalne obciążenie, dzięki czemu na pewno nie popełnisz pomyłki przy wyborze. Pamiętaj jednak, by nie celować w górną granicę maksymalnie dopuszczalnej przez producenta wagi - deska współpracuje najlepiej, gdy od deklarowanej wagi odejmiemy ok. 25% jej wartości. Przykładowo: jeśli producent informuje, że dana deska może być obciążona maksymalnie 100 kg, zalecamy, aby waga użytkownika lub wszystkich użytkowników deski nie przekraczała 75 kg.

Szerokość deski SUP

To, co dla początkujących może wydawać się zaskakujące, prawdopodobnie najważniejszy parametr określający rozmiar deski. Szerokość wpływa w dużej mierze na stabilność, sztywność i prędkość. Niestety, w tym wypadku stabilność osiąga się kosztem prędkości - im szersza, tym bardziej stabilna i wolniejsza, analogicznie: im węższa - tym mniej stabilna, ale szybsza. Oczywiście, jak w przypadku każdego zakupu, najlepiej po prostu zajrzeć w głąb siebie i dobrze zdefiniować własne potrzeby, mając na uwadze wszystkie wyszczególnione czynniki. Warto też spróbować uniknąć sytuacji, w której pierwsza deska SUP może okazać się zbyt rekreacyjna trochę szybciej niż przewidywano.

W opisie każdego produktu na Amazigo.pl szerokość podana jest w opisie produktu (w centymetrach) oraz uwzględniona w nazwie (w calach - to najpowszechniejszy sposób określenia szerokości w przypadku desek SUP). Tutaj też możemy od razu określić bardzo konkretne wymiary: pierwszy SUP nie powinien być węższy niż około 76 cm (30”). To szerokość startowa, od której mogą zaczynać najlżejsze osoby. Jeśli Twoja waga oscyluje wokół 80-85 kilogramów, dobrą szerokością będzie dla Ciebie ok. 81 cm i więcej (32” i więcej). Znaczenie ma również wzrost: im użytkowniczka/użytkownik niższa/niższy, tym węższa powinna być deska ponieważ wygodniej wtedy wiosłować.

Podział desek na szerokości

Dla uproszczenia można wyróżnić dwa rodzaje desek ze względu na ich szerokość: węższe (do 70 cm/30’’) i szersze (od 70 cm/30’’). Szerokie deski to najlepszy wybór dla początkujących. Są uniwersalne i gwarantują duży komfort oraz możliwość ewentualnego przewiezienia niewielkiego bagażu. Węższe będą idealne dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy mają już wprawę w osiąganiu równowagi na wodzie i pragną nowych emocji gwarantowanych przez znacząco większą prędkość. To też dobry wybór, gdy deski będą użytkować dzieci. Na szerszych samodzielne wiosłowanie mogłoby być dla nich niewykonalne.

Poniżej zamieściliśmy tabelę, która przedstawia zależności między wagą użytkownika a szerokością deski. Zestawienie zostało stworzone tak, by uwzględnić potrzeby dorosłego, początkującego paddleboarder’a o wadze proporcjonalnej do wzrostu oraz planującego pływanie rekreacyjne, ewentualnie łapanie swoich pierwszych fal. Jeśli odnalazłeś się w tym opisie, możesz spokojnie skorzystać z tabeli, a dobierzesz uniwersalną, bezpieczną deskę. Jeśli jesteś osobą lżejszą, ale wysoką, polecamy zakup szerszej i dłuższej deski - wysokie osoby swój środek ciężkości mają umieszczony trochę wyżej, co może sprawić, że deska w teorii odpowiednio dobrana do wagi nadal może być trochę niestabilna.

Waga surfera

Szerokość deski

74 cm

76 cm

78 cm

80 cm

82 cm

84 cm

86 cm

88 cm

70 kg

70-85 kg

85-95 kg

                     95 kg


Długość deski SUP

Długość to kolejny parametr, który wpływa na prędkość, tutaj w sposób jeszcze bardziej znaczący niż wcześniejsze, oraz na zwrotność deski SUP. Uprościć to można do kolejnej krótkiej zależności: im deska dłuższa, tym szybsza i trudniejsza w sterowaniu, analogicznie: im krótsza, tym wolniejsza, ale bardziej stabilna. Ten stosunek jest najistotniejszy na prostych kursach, wtedy najbardziej odczuwalne jest, że długie deski lekko ślizgają się po wodzie. Stąd wygodniej, gdy deski SUP przeznaczone do długodystansowych wycieczek są z reguły dłuższe niż deski do pływania po małych/wąskich zbiornikach wodnych, np. jeziorach albo kanałach.

Jak widać, przy wyborze długości warto kierować się przede wszystkim warunkami, w jakich będziesz korzystać z paddleboard.

Podział desek na długości

Osobom dorosłym polecamy zakup deski SUP nie krótszej niż 320 cm. Najczęściej spotykane mają długość od 10'0 do 12'6. W tym przedziale zawierają się prawie wszystkie odpowiadające na potrzeby początkujących dorosłych użytkowników.Najlepiej analizować długości, porządkując paddleboardy w cztery grupy:

  • deski SUP dla dzieci (poniżej ośmiu stóp) - jak nazwa wskazuje. Nie zapomnij jednak zastanowić się, czy nie warto rozważyć zakupu trochę dłużej deski, do której pociecha mogłaby dorosnąć;

  • krótkie deski SUP (do 300 cm/10’) - klienci kupują je najczęściej w dwóch przypadkach: gdy będą z nich korzystać lżejsi użytkownicy (mniej niż 70 kg) lub gdy plany co do użytkowania deski uwzględniają naprawde dużą zwrotnosć, w szczególności w przypadku surfowania na falach;

  • średniej długości deski SUP (300 - 370 cm/10’ - 12’) - deski o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu. Dla większości osób deska w podanym zakresie długości będzie odpowiednia do wszystkich aktywności SUP, nieważne, czy ma służyć do pływania na spokojnych akwenach, wodach z nurtem czy nawet do łapania pierwszych fal;

  • długie deski SUP (370 cm i więcej/12’ i więcej) - deski szybsze, ale trudniejsze w obsłudze. Najczęściej kupuje się je w celu uprawiania turystyki wodnej (pokonywanie długich dystansów) i do wyścigów. Dodatkowo dla niektórych użytkowników deski SUP o średniej długości mogą okazać się za mało stabilne, więc dłuższy sprzęt powinna rozważyć każda osoba, której waga i wzrost wynoszą więcej niż 200 cm i/lub 100 kg.

Kształt deski SUP - jaki kształt kadłuba?

Podział na kształty

Gdy już zastanowisz się, jaka konstrukcja będzie dla Ciebie odpowiednia, w jakiej lokalizacji prawdopodobnie będziesz pływać oraz jakie wymiary deski najlepiej spełnią potrzeby i preferencje Twoje i Twojego ciała, warto zwrócić uwagę na kształt kadłuba. Ma on istotny wpływ na zachowanie się deski na wodzie.

Producenci stale zaskakują nas nietypowymi kombinacjami, ale dla uproszczenia warto wyróżnić tylko dwie główne kategorie, które rzeczywiście odnoszą się wyłącznie do kształtu: deski o kadłubie zaokrąglonym i spiczastym.

Zaokrąglony kadłub deski SUP

Utarło się, że deski z zaokrągleniem są bardziej wszechstronne. Są też zazwyczaj trochę krótsze i szersze, dzięki czemu naprawdę łatwo nad nimi panować. Ich średnia długość wynosi między 300 - 320 cm, a szerokość od 76 do około 86 cm. Będą dobre do krótkich wycieczek, zabawie w zbiornikach ze stojąca wodą i jako pierwszy sprzęt do przygód z surfingiem. Ten kształt jest bardzo rekreacyjny, najczęściej polecany początkującym. Zaokrąglone deski produkuje się najczęściej w typie All-around (kliknij tutaj, aby odnieść się do artykułu o typologii).

Zalety

Wady

bardzo stabilne

osiągają mniejszą prędkość

zwinne i łatwe w prowadzeniu

potrafią schodzić z kursu


Spiczasty kadłub deski SUP

Swoim wyglądem nasuwają skojarzenia z kajakiem. Wydłużony dziób sprawia, że deska tnie lustro wody płynniej i szybciej. W zależności od wymiarów (głównie długości i szerokości) mogą być mniej lub bardziej stabilne, mimo, że panowanie nad równowagą będzie i tak utrudnione w porównaniu z deskami zaokrąglonymi. Cóż, zostały zbudowane przede wszystkim z myślą o dobrej prędkości.

Też mogą być użytkowane przez początkujących, zwłaszcza, gdy w SUP-planach masz wyścigi, treningi lub dłuższe wycieczki po spokojnych akwenach. Ryzyko nie rysuje się duże: osoby niedoświadczone (czyli takie, które nie miały wcześniej styczności z paddleboardingiem, sportami wodnymi lub sportami wymagającymi utrzymywanie równowagi) mogą na początku przewrócić się na nich kilka razy więcej niż przewróciłby się na All-aroundach, ale potem swoimi umiejętnościami na spiczastym sprzęcie bez problemu dorównają innym.

Zalety

Wady

potrafią osiągać duże prędkości

trudniejsze w utrzymaniu równowagi

dobrze trzymają kurs

trudniejsze (choć nadal nie trudne) w manewrowaniu


Strategia doboru deski SUP

Jeśli czujesz się przytłoczony ilością informacji, podpowiadamy wybranie jednej ze strategii, gdy już przejdziesz do doboru deski:

  • możesz najpierw posłużyć się informacjami z powyższego artykułu i po określeniu najlepszych wymiarów poszukać sprzętu idealnego spośród wszystkich wyszczególnionych typów…

  • … albo najpierw przejść do podziału na typy i w obrębie jednego z nich szukać deski o konkretnych parametrach opisanych powyżej.

Deska SUP - jak wybrać? Podsumowanie

Nasz zespół ekspertów dołożył wszelkich starań, aby wybór deski SUP był dla Ciebie jak najprzyjemniejszy. Mamy nadzieję, że w gąszczu parametrów i zmiennych udało Ci się celnie odnaleźć własne potrzeby i dopasować do nich odpowiednią deskę. Jeśli mimo wszystko coś pozostało dla Ciebie niejasne, zachęcamy do kontaktu z nami, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepiej, jak tylko umiemy!

Pozostajemy do Twojej dyspozycji:

  • w formularzu kontaktowym na naszej stronie
  • mailowo pod adresem kontakt@amazigo.pl

Nie zapomnij również o możliwości sprawdzenia deski/desek przed zakupem i wypożyczenia jej z naszej wypożyczalni we Wrocławiu!


Komentarze