Kajaki dmuchane sposobem na aktywne lato!

Kajaki dmuchane sposobem na aktywne lato!

Wiele osób nadal traktuje kajaki dmuchane jak zabawki, zbyt delikatne na bardziej zaawansowane spływy. W ostatnich czasach jednak kajaki pompowane bez problemu dorównują sztywnym kajakom polietylenowym, a nawet je przewyższają pod niektórymi względami. Przede wszystkim, kajaki pneumatyczne są najczęściej tańsze niż te plastikowe, co czyni ten sport wodny bardziej dostępnym dla większej ilości zainteresowanych kajakarstwem. Są też dużo funkcjonalniejsze - ich największą zaletą jest kompaktowość i łatwość transportu. Kajak pneumatyczny bardzo łatwo spakować do plecaka i wyruszyć z nim w podróż, a w wielu przypadkach ta mobilność jest nieoceniona. Po spływie wystarczy z niego spuścić powietrze, aby być gotowym do wygodnego powrotu.

Nowoczesne dmuchane kajaki są tak samo wytrzymałe jak ich polietynelowi konkurenci, jednak często są od nich dużo wygodniejsze. Będą one idealnym wyborem dla pasjonatów kajakarstwa którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze spływami lub mają ograniczone miejsce na przechowywanie i przewożenie kajaka - bez problemu zmieści się on w piwnicy lub w szafie, gdzie zaczeka pomiędzy sezonami. Mimo, że kajaki polietylenowe i kompozytowe są bardziej zwrotne i pojemniejsze, a także osiągają większą szybkość podczas spływu, osoby które nie zajmują się kajakarstwem profesjonalnie mogą poświęcić te drobną przewagę dla wygody, jaką zapewnia kajak pompowany. Oba rodzaje kajaków różnią się odrobinę jeżeli chodzi o poruszanie się na wodzie - tutaj jednak jest to kwestia wyłącznie preferencji kajakarza, a wybrany przez siebie kajak najlepiej przetestować samemu podczas spływu, aby sprawdzić czy jest odpowiedni. Kajak pneumatyczny doskonale sprawdzi się nie tylko przy spływach rzekami, ale też na spokojne wiosłowanie po jeziorze czy zalewie.

Jaki kajak pneumatyczny kupić?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup kajaka pompowanego, stajemy przed oczywistym pytaniem - jaki kajak dmuchany wybrać? Cóż, to, na jaki kajak dmuchany się zdecydujemy, powinno być ustalone po spojrzeniu na kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jakie czynniki wpłyną na wybór odpowiedniego kajaka pneumatycznego.

Przede wszystkim szukając idealnego dla siebie kajaka pompowanego należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Obecnie na rynku znajduje się niezliczona ilość modeli kajaków dmuchanych, które są tworzone przy użyciu odpornych na uszkodzenia mechaniczne, mocnych materiałów syntetycznych. Trwałość tworzywa jest kluczowa jeżeli planujemy wybierać się kajakiem pompowanym na trudniejsze spływy, na których mogą pojawić się przeszkody takie jak kamienie na dnie lub ostre, wystające znad wody głazy. Wytrzymałość kajaka pneumatycznego jest zazwyczaj określona przez producenta za pomocą specjalnej międzynarodowej skali, wskazującą na to na jaką trudność rzeki jest przystosowany konkretny kajak dmuchany.

Kolejnym parametrem kajaka dmuchanego, który trzeba dobrać indywidualnie, jest oczywiście jego wielkość. Kajaki pneumatyczne są dostosowane dla od jednej do trzech osób. Dla tych preferujących samodzielne spływy najlepszy będzie kajak pompowany jednoosobowy, jednak jeżeli jest się fanem towarzystwa na rzece lub dopiero stawia się pierwsze kroki w kajakarstwie, odpowiedniejszy będzie kajak pneumatyczny dwuosobowy lub trzyosobowy. Doskonale wybrany dmuchany kajak to taki, w którym każdy z uczestników spływu ma miejsce na wygodne siedzenie i swobodne wyprostowanie nóg.

Ważna będzie też ładowność kajaka pneumatycznego, szczególnie jeżeli planowany jest dłuższy spływ niż parogodzinny. Aby określić ładowność kajaka dmuchanego, trzeba dowiedzieć się, jaką ma wyporność: wartość zostająca po odjęciu wagi pasażerów to kilogramy które zostają na bagaż, które można zabrać na pokład kajaka pompowanego. Najbardziej zalecana będzie ładowność od dwudziestu do czterdziestu kilogramów, gdzie czterdzieści pomieści bagaż nawet na bardzo długie spływy.

Dobierając idealny model kajaka dmuchanego dla siebie, warto zwrócić też uwagę na siedzenia - najwygodniejsze będą te, które będą zapewniać plecom odpowiednie wsparcie wysokimi, sztywniejszymi oparciami. Czas pompowania kajaka dmuchanego będzie wahał się od pięciu do piętnastu minut w zależności od jego wielkości oraz modelu i wielkości samej pompki.

O tym, jak przygotować się na wyprawę z kajakiem - pisaliśmy tutaj: https://www.amazigo.pl/blog/post/4/kajakiem-na-biwak

Należy również zwrócić szczególną uwagę na wiosła dobierane do kajaka dmuchanego - w końcu są one niezbędne, aby móc nim płynąć. Najważniejszym parametrem jest ich waga, którą należy dobrać pod kątem siły, jaką jesteśmy w stanie poświęcić na wiosłowanie. Następnie patrzy się na długość wioseł, wybieraną adekwatnie do wzrostu kajakarza oraz szerokości samego kajaka pneumatycznego. Mniej ważną cechą wioseł jest średnica drążka, natomiast warto zadbać o to, żeby wiosła były składane, ponieważ znacznie ułatwi to ich transport.

Dodatkowymi atutami kajaka dmuchanego będą też: olinowanie, które pozwala przytroczyć ekwipunek na zewnątrz, uchwyty ułatwiające jego transport oraz pokład, pokrywający kajak od góry i chroniący przed zalaniem go deszczem.


Komentarze