Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wiosłowaniem na desce SUP, sztywnej lub dmuchanej, to warto zapoznać się z naszym przewodnikiem, który wprowadzi Cię w świat tego sportu oraz przygotuje na jego uprawianie!

Czym jest właściwie ten "SUP" ?

SUP jest skrótem od "Stand Up Paddle(board)”. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych i polega na pływaniu na dość sporej desce z wiosłem będąc w pozycji stojącej. Sport ten łączy w sobie wiele zalet innych sportów wodnych - z jednej strony, stojąc lub klęcząc na desce SUP, możemy wiosłować na spokojnych wodach podziwiając okoliczne krajobrazy, z drugiej natomiast nic nie stoi na przeszkodzie łapania wysokich fal pracując nad równowagą. Co więcej jest to aktywność stosunkowo łatwa do opanowania, mało skomplikowana technicznie i całkiem praktyczna! Można określić Stand Up Paddleboarding jako połączenie kajakarstwa z surfingiem. Z tego ostatniego też się wywodzi - korzystanie z wioseł podczas surfowania stało się popularne wśród instruktorów surfingu na Hawajach. Deski SUP są jednak dłuższe, szersze i mają większą wyporność niż tradycyjne deski surfingowe, co pozwala na wygodny balans na nich.

Czy wiosłowanie na SUP jest trudne ?

SUP-surfing zyskał popularność na całym świecie. Wielu entuzjastów paddleboardów przesuwa granice zastosowania swoich desek uprawiając na nich jogę bądź ćwicząc w inny sposób, wędkują czy ścigają się, a także surfują. Dla osób mających wyćwiczone utrzymanie równowagi, takich jak deskorolkarzy czy surferów, łapanie fal będzie wydawać się bajecznie proste. Jednak jest kilka kluczowych rzeczy, które warto wiedzieć przed wejściem na deskę. Mimo względnej łatwości wejścia w świat Paddleboardingu, aby cała zabawa sprawiała maksimum przyjemności, dobrze będzie mieć pewne rozeznanie w sprzęcie i zasadach jego użytkowania. Uzbrojony w odrobinę wiedzy będziesz w stanie świetnie się bawić na desce SUP. Poniżej przedstawiamy Wam kilka części przewodnika po tym sporcie, w którym znajdziecie wszystkie istotne wskazówki.

Część 1: Wszystkie zalety pływania na SUP

Część 2: Rodzaje desek SUP i ich zastosowania

Część 3: Wybór odpowiedniej deski SUP

 

poradnik uzywania deski SUP i doboru sprzetu