top of page

Pianki neoprenowe

Są to:

  • Fullsuit – posiada długi rękaw i długie nogawki oraz kołnierz, który ochroni przed zimnem i wiatrem gardła użytkowników

  • Short Arm – ma długie nogawki, ale krótki rękaw; sprawdzi się doskonalone na wiosenną pogodę

  • Shorty – model typowo letni, z krótkimi rękawami i nogawkami

  • Long Arm – charakteryzuje się długim rękawem i krótkimi nogawkami; wersję tą wybierają najczęściej osoby, które długie godziny spędzają na wodzie i nie chcą zostać poparzonym przez słońce

 

Oznaczenia grubości

W świecie sportów wodnych, szczególnie w surfingu, nurkowaniu czy windsurfingu, często spotykamy się z oznaczeniem grubości pianek neoprenowych w postaci liczby i ułamka, np. 5/4/3. Ale co tak naprawdę to oznacza? W tym artykule rozwikłamy tę tajemnicę, aby pomóc entuzjastom wodnych przygód dokładnie zrozumieć, co kryje się za tymi liczbami.

1. Grubość 5 mm - Dla Ekstremalnej Izolacji:

Początkowa liczba w oznaczeniu, czyli "5", oznacza grubość materiału w najbardziej newralgicznych miejscach kombinezonu, takich jak klatka piersiowa i plecy. Grubość 5 mm zapewnia maksymalną izolację termiczną, idealną do ekstremalnych warunków i zimniejszych wód. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą utrzymać ciepło ciała, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

2. Grubość 4 mm - Uniwersalność w Ruchach:

Liczba "4" oznacza grubość pianki w obszarach mniej newralgicznych, takich jak ramiona i nogi. Grubość 4 mm zapewnia równowagę pomiędzy izolacją termiczną a swobodą ruchów. Jest to idealne rozwiązanie dla sportowców, którzy cenią sobie uniwersalność w różnych warunkach, pozostając jednocześnie zwinnością i komfortem ruchów.

3. Grubość 3 mm - Elastyczność i Swoboda:

Ostatnia liczba w oznaczeniu, czyli "3", odnosi się do obszarów, gdzie potrzebna jest większa elastyczność, jak np. w strefie kolan i łokci. Grubość 3 mm umożliwia zwiększoną swobodę ruchów, co jest kluczowe dla aktywności, które wymagają precyzji i szybkości.

 

Wybierz piankę odpowiednia dla swoich potrzeb

Grubość pianki gra istotną rolę w wyborze produktu. Im grubsza będzie, tym lepiej ochroni przed zimnem i wiatrem. Na początki sezonu zaleca się te o grubości 4-6 milimetrów. Cieńsze będą nadawać się już na słoneczną, letnią pogodę.

Wziąć pod uwagę trzeba jednak fakt, że każdy subiektywnie odczuwa temperaturę, dlatego podczas zakupu należy pamiętać o swoich indywidualnych preferencjach. Wybierz tę kombinację, która najlepiej odpowiada warunkom, w których zamierzasz używać swojej pianki. Pamiętaj, że odpowiednia grubość to klucz do komfortu, izolacji termicznej i swobody ruchów.

 

Suwak z przodu czy z tyłu?

Tradycyjne zapięcie pianki to suwak na plecach. Istnieją jednak modele z tzw. frontzip’em, czyli zamkiem z przodu.

Suwak na plecach jest dłuższy, dlatego strój taki łatwiej się zakłada. Jest on jednak mniej szczelny – zwiększa przepływ wody między pianką a ciałem.

W pianki z frontzip’em trudniej się wchodzi i trzeba się przy tym trochę nagimnastykować, ale za to są one szczelniejsze oraz lepiej dopasowane.

Wybór którejś z nich, tak jak przy kroju i grubości, zależy od indywidualnych preferencji czy przyzwyczajeń. 

 

Dopasowanie

Aby pianka spełniała wszystkie swoje funkcje, musi być dobrze dopasowana do użytkownika. Za ciasna może ograniczać ruchy i obcierać. Za duża pozwoli na większy przepływ wody między materiałem a ciałem i nie będzie skutecznie chronić przed zimnem.

Jak sprawdzić czy dobrze dobraliśmy piankę? Pianka powinna być jak druga skóra. Użytkownik ma czuć się wygodnie i komfortowo. Żeby upewnić się, że dana pianka jest dla nas, wystarczy wykonać kilka prostych testów tj. przysiady, skłony, wymachy ramion. Jeśli podczas tych ćwiczeń nie czujemy ciągnięcia, dyskomfortu, naciągania czy uciskania, to znaleźliśmy egzemplarz dla siebie!

 

Jak dbać o neoprenowe pianki?

Ważnym aspektem przy posiadaniu pianki jest jej dobre traktowanie, aby wytrzymała ona z nami długie lata. Po każdym użyciu strój trzeba wysuszyć na lewej stronie.

W razie gdy pojawią się jakieś małe pęknięcia, można je zakleić specjalnym klejem do neoprenu.

Pianki neoprenowe do sportów wodnych (holowanie, deski SUP, kajaki, wakeboard)

Wszyscy fani sportów wodnych znają benefity, które zapewniają im pianki neoprenowe. Ten lekki, rozciągliwy i bardzo wytrzymały materiał zapewnia nie tylko ochronę termiczną, ale również zasłania ciało przed szkodliwymi promieniami UV. Jest komfortowy i wygodny, dzięki czemu można poczuć się w nim jak w drugiej skórze.

Rodzaje pianek neoprenowych

Pianki podzielić możemy na kilka modeli, które różnią się długością poszczególnych części stroju.

Payment Methods

DARMOWA DOSTAWA

od 1000 PLN

WYGODNA DOSTAWA

Kurier GLS

SZYBKIE PŁATNOŚCI

Przelewy24, BLIK, VISA, MasterCard

BEZPIECZNE ZAKUPY

certyfikat i szyfrowanie SSL

bottom of page